UA RU
Вход/Личный кабинет
 • Вхід
 • Реєстрація

Коли варто відвідувати офтальмолога, якщо ви носите контактні лінзи?

Когда стоит посещать офтальмолога, если вы носите контактные линзы?
18.01.2018
Лінзи займають лідируюче місце серед засобів контактної корекції завдяки комфорту і зручності. Вони забезпечують виняткову якість зору, широку зону периферичного огляду, не пітніють, не вимагають оправи, виглядають непомітно.
У цій статті ми розповімо про те, як правильно вибирати для себе контактні лінзи і в яких випадках варто відвідувати офтальмолога. Ця стаття буде цікавою не тільки тим, хто раніше не використав контактні лінзи, але також і носіям лінз.

Чи обов'язково відвідувати офтальмолога при підборі контактних лінз?

Так, обов'язково!
Для точного підбору засобів контактної корекції потрібно високоточне офтальмологічне обладнання та облік індивідуальних чинників кожного відвідувача:
 • розмір очі,
 • кривизна рогівки,
 • індивідуальна чутливість.

Тому вбираючи лінзи методом проб і помилок, ви сильно ризикуєте зіткнутися з негативними наслідками для здоров'я очей і загального самопочуття.

Якщо ви налаштувалися вибрати для себе контактні лінзи, то, по-перше, запишіться на примі до офтальмолога.
Спеціаліст проведе діагностику ваших очей, виключить ті можливі проблеми, через які не можна носити контактні лінзи. За підсумком візиту ви отримаєте рецепт з характеристиками лінз окремо для кожного ока. Плюс вам порекомендують найбільш
 • відповідний тип лінз
 • і режим носіння.

Тут є одна хитрість: бажано діагностику пройти не в одному, а в двох місцях. Так ви застрахуєтеся від лікарської помилки і не об'єктивності призначень лінз.

Також готуйтеся до того, що якщо будете носити контактні лінзи вперше або будете переходити з одних лінз на інші, вам буде потрібно деякий період адаптації, щоб очі змогли звикнути до нових лінз і підлаштуватися під них.
Тому не варто робити екстремальних висновків в перші години після надягання нової лінзи просто переконайтеся, що ви правильно дотримали рецепт, правильно розмістили лінзи в очах і забезпечили підтримку очам у вигляді зволожуючих або змащувальних крапель .

При рекомендації вам лінз офтальмолог повинен враховувати і ваш стиль життя (наприклад, часті відрядження або робота в нічну зміну або робота за комп'ютером або в умовах слабкої освітленості або високих температур і сухого повітря).
До речі, офтальмолог вам також порекомендує і засоби догляду за лінзами , до яких відносяться розчин для лінз і краплі для лінз.

На ринку пропонується величезна різноманітність засобів контактної корекції, які відрізняються:

 • ціною,
 • умовами носіння,
 • основним матеріалом,
 • показниками вмісту вологи
 • киснепроникність.

Як же підходити до вибору?

Якщо Ви багато їздите (відрядження, подорожі), то більш практичними для вас стануть одноденні моделі або лінзи пролонгованого носіння. В умовах високих температур добре підійдуть лінзи з високою Киснепроникність і гідрофільністю.

Які показники визначає фахівець при підборі контактних лінз?

При проведенні діагностики зору, офтальмолог ставить діагноз: короткозорість, далекозорість, астигматизм, або пресбіопія. Потім уточнюються параметри кожного ока, серед яких важливе значення мають:
 • діаметр рогівки
 • діоптрії
 • внутрішньоочний тиск
 • кривизна рогівки
 • Читаючи рецепт на контактні лінзи, корисно розбиратися в абревіатурах:

 • OS - ліве око.
 • OD - праве око.
 • CYL - астигматизм в діоптріях.
 • AXIS - це вісь заломлення променя світла для виправлення астигматизму.
 • Рецепт на окуляри і рецепт на лінзи - чи є відмінності?

  Строго кажучи - це два різних рецепти, які не взаємозамінні.
  За рецептом на окуляри не можна підбирати контактні лінзи. Потрібно окремо ще раз відвідати офтальмолога.

  Різниця між рецептом на м'які контактні лінзи і окуляри.


  Рецепт на МКЛ Рецепт на окуляри
  Фотографія рецепта на контактні лінзи
  Фотографія рецепта на окуляри

  Як читати рецепт на контактні лінзи і окуляри?

  OD (oculus dexter) - праве око
  OS (oculus sinister) - ліве око
  У багатьох випадках ці параметри різні для різних очей.
  Іноді пишуть OU (oculus uterque) , що означає «обидва ока» тобто вони однакові

  Sph (sphere) Сфера - це < b> оптична сила лінзи в діоптріях (D або Д), виражається в негативних або позитивних числових значеннях («+» для далекозорості або «-» для короткозорості).
  Далекозорі - погано бачать поблизу, короткозорі погано бачать в далечінь.
  На блістері і упаковці контактних лінз параметр сфери вказується як PWR (дивіться малюнок нижче)

  Cyl (cylinder) - це оптична сила циліндричних лінз для корекції астигматизму, також може бути зі знаком «+» або «-».
  Параметр циліндра заповнюється тільки при виявленні астигматизму у пацієнта, циліндр компенсує спотворення зображення.
  В основному його записують як «Cyl», «С.», «Цил.» скорочуючи слово «Циліндр»

  Маскот-08.jpg У контактної корекції оптична сила циліндра завжди виготовляється виробником зі знаком «-», тому якщо в рецепті варто значення циліндра зі знаком «+», вам потрібно буде перерахувати це значення.

  Ax (Axis) - Ось нахилу циліндра в градусах від 0 до 180, дозволяє виправити переломлення світлових променів в конкретному меридіані.

  Add (аддідаціі) - різниця в діоптріях між зонами зору вдалину і зблизька, враховується для біфокальних або прогресивних окулярів і контактних лінз при корекції пресбіопії. < br>
  На цьому однакові параметри закінчуються, але варто врахувати, що такий параметр як Сфера (Sph) буде мати різне значення для МКЛ і очок, особливо якщо у Вас великі діоптрії. Це пов'язано з тим що відстань до очей між лінзою очкової і контактної різний. Якщо контактна лінза одягається на око, то окуляри на перенісся, як раз це відстань і буде впливати на різницю в діоптріях Ваших рецептів на окуляри й контактні лінзи.

  У рецепті на окуляри вказують DP (distantio pupillorum) - відстань між центрами зіниць в міліметрах, іноді вказується для кожного ока з теорії відносності (складаємо і отримуємо загальне значення).

  У рецепті на контактні лінзи офтальмолог вказує ще один дуже важливий параметр
  BC - це радіус кривизни рогівки. Цей параметр необхідний для підбору коректного радіуса кривизни контактних лінз. Він вказується на упаковці і блістері контактних лінз. Виробники випускають лінзи з радіусом кривизни: 8.4, 8.5, 8.6, 8.9, 9.0

  Абревіатура Dia - це діаметр лінзи вимірює її ширину в міліметрах, від початку до кінця. Середній розмір контактних лінз між 13.5 і 15 міліметрів.
  Цей параметр рідко використовується в рецептах, тому що, як правило, кожен бренд лінз має тільки одне значення діаметра.

  Читаємо параметри контактної лінзи Читаємо параметри кольорових контактних лінз
  Фотографія торця упаковки сферичної лінзи з підписами для правильного розуміння параметрів.
  Фотографія торця упаковки кольоровий лінзи з підписами для правильного розуміння параметрів.
  Читаємо параметри торічних контактних лінз Читаємо параметри мультифокальної контактної лінзи
  Фотографія торця упаковки торіческіх лінзи з підписами для правильного розуміння параметрів.
  Фотографія торця упаковки мультифокальної лінзи з підписами для правильного розуміння параметрів.

  Чи потрібен візит до офтальмолога при зміні марки або моделі контактних лінз?

  Тут загальної поради немає. Якщо ви перейшли на новий бренд і він вам підійшов, не викликаючи жодних побічних ефектів, то чи варто відвідувати офтальмолога - вирішувати виключно вам. Зазвичай до лікарів ми ходимо, якщо щось пішло не так.
  Але в будь-якому випадку, ми рекомендуємо перед зміною бренду або моделі лінз відвідати офтальмолога.
  Річ у тому, що при переході на інші лінзи виникають відразу ряд моментів адаптації до нових лінз:
  • інша посадка,
  • інший матеріал лінзи,
  • інша ступінь шліфування,
  • інша реальна кислородопроницаемость,
  • інша геометрія країв лінзи.
  Офтальмолог вам може з боку точніше підказати, чому ви отримали дискомфорт від нових лінз і що з цим робити - вам такі лінзи в принципі не підходять або справа в звикання.

  Чи необхідний офтальмолог при виборі кольорових лінз?

  Так, радимо звернутися до офтальмолога.
  Причому незалежно від того, наскільки ви потребуєте корекції зору. Річ у тім, що використання контактних лінз коригує бактеріологічну мікрофлору очей - іншими словами, ви можете не здогадуватися про деякі відхилення у здоров'ї очей, а перехід на кольорові лінзи може спровокувати дискомфорт.
  Хоча частіше покупці кольорових лінз звертають увагу тільки на зовнішній декоративний ефект носіння лінз. Якщо ви раніше носили прозорі лінзи, а переходите на кольорові лінзи, то вам слід знати: у кольорових лінз нижче пропускаємось кисню , обумовлена наявністю фарбувального ферменту. Це не означає, що такі лінзи вам не підійдуть - їх просто слід носити трохи за іншою схемою.

  Як часто звертатися до фахівця після вибору лінз?

  Часто покупці після першого візиту до лікаря і успішного придбання і початку носіння контактних лінз забувають відвідувати офтальмолога - адже все в порядку?

  Всім носіям контактних лінз, а особливо тим, хто думає, що економить, переношування за термінами контактні лінзи - варто запам'ятати, що офтальмолога в обов'язковому порядку слід відвідувати не рідше разу на шість місяців.

  Ця періодичність викликана середньою тривалістю розвитку офтальмологічних захворювань, які під дією розчинів для лінз і зволожуючих крапель повільніше проявляються. Проблему завжди безпечніше і дешевше попередити, ніж лікувати наслідки.
  На додаток до рекомендацій офтальмолога наші фахівці допоможуть вам кваліфікованої консультацією з вибору контактних лінз і супутніх товарів.
  Бажаємо вам здоров'я і відмінного зору!

  Джерела:
  1. Вісник оптометрії, 2010 №5
  2. Е.А. Перфільева. Алгоритм підбору контактних лінз.
  3. М'які контактні лінзи: практичне керівництво для фахівців/Bausch + Lomb