Коли варто відвідувати офтальмолога, якщо ви носите контактні лінзи?

Лінзи займають лідируюче місце серед засобів контактної корекції завдяки комфорту і зручності. Вони забезпечують виняткову якість зору, широку зону периферичного огляду, не пітніють, не вимагають оправи, виглядають непомітно.
У цій статті ми розповімо про те, як правильно вибирати для себе контактні лінзи і в яких випадках варто відвідувати офтальмолога. Ця стаття буде цікавою не тільки тим, хто раніше не використав контактні лінзи, але також і носіям лінз.
Чи обов'язково відвідувати офтальмолога при підборі контактних лінз?
Так, обов'язково!Для точного підбору засобів контактної корекції потрібно високоточне офтальмологічне обладнання та облік індивідуальних чинників кожного відвідувача:
- розмір очі,
- кривизна рогівки,
- індивідуальна чутливість.
Тому вбираючи лінзи методом проб і помилок, ви сильно ризикуєте зіткнутися з негативними наслідками для здоров'я очей і загального самопочуття.
Якщо ви налаштувалися вибрати для себе контактні лінзи, то, по-перше, запишіться на примі до офтальмолога.
Спеціаліст проведе діагностику ваших очей, виключить ті можливі проблеми, через які не можна носити контактні лінзи. За підсумком візиту ви отримаєте рецепт з характеристиками лінз окремо для кожного ока. Плюс вам порекомендують найбільш
- відповідний тип лінз
- і режим носіння.
Тут є одна хитрість: бажано діагностику пройти не в одному, а в двох місцях. Так ви застрахуєтеся від лікарської помилки і не об'єктивності призначень лінз.
Також готуйтеся до того, що якщо будете носити контактні лінзи вперше або будете переходити з одних лінз на інші, вам буде потрібно деякий період адаптації, щоб очі змогли звикнути до нових лінз і підлаштуватися під них.
Тому не варто робити екстремальних висновків в перші години після надягання нової лінзи просто переконайтеся, що ви правильно дотримали рецепт, правильно розмістили лінзи в очах і забезпечили підтримку очам у вигляді зволожуючих або змащувальних крапель .
При рекомендації вам лінз офтальмолог повинен враховувати і ваш стиль життя (наприклад, часті відрядження або робота в нічну зміну або робота за комп'ютером або в умовах слабкої освітленості або високих температур і сухого повітря).
До речі, офтальмолог вам також порекомендує і засоби догляду за лінзами , до яких відносяться розчин для лінз і краплі для лінз.
На ринку пропонується величезна різноманітність засобів контактної корекції, які відрізняються:
- ціною,
- умовами носіння,
- основним матеріалом,
- показниками вмісту вологи
- киснепроникність.
Як же підходити до вибору?
Якщо Ви багато їздите (відрядження, подорожі), то більш практичними для вас стануть одноденні моделі або лінзи пролонгованого носіння. В умовах високих температур добре підійдуть лінзи з високою Киснепроникність і гідрофільністю.Які показники визначає фахівець при підборі контактних лінз?
При проведенні діагностики зору, офтальмолог ставить діагноз: короткозорість, далекозорість, астигматизм, або пресбіопія. Потім уточнюються параметри кожного ока, серед яких важливе значення мають:Читаючи рецепт на контактні лінзи, корисно розбиратися в абревіатурах:
Рецепт на окуляри і рецепт на лінзи - чи є відмінності?
Строго кажучи - це два різних рецепти, які не взаємозамінні.За рецептом на окуляри не можна підбирати контактні лінзи. Потрібно окремо ще раз відвідати офтальмолога.
Різниця між рецептом на м'які контактні лінзи і окуляри.
Рецепт на МКЛ | Рецепт на окуляри |
![]() |
![]() |
Як читати рецепт на контактні лінзи і окуляри?
OD (oculus dexter) - праве окоOS (oculus sinister) - ліве око
У багатьох випадках ці параметри різні для різних очей.
Іноді пишуть OU (oculus uterque) , що означає «обидва ока» тобто вони однакові
Sph (sphere) Сфера - це < b> оптична сила лінзи в діоптріях (D або Д), виражається в негативних або позитивних числових значеннях («+» для далекозорості або «-» для короткозорості).
Далекозорі - погано бачать поблизу, короткозорі погано бачать в далечінь.
На блістері і упаковці контактних лінз параметр сфери вказується як PWR (дивіться малюнок нижче)
Cyl (cylinder) - це оптична сила циліндричних лінз для корекції астигматизму, також може бути зі знаком «+» або «-».
Параметр циліндра заповнюється тільки при виявленні астигматизму у пацієнта, циліндр компенсує спотворення зображення.
В основному його записують як «Cyl», «С.», «Цил.» скорочуючи слово «Циліндр»
![]() |
У контактної корекції оптична сила циліндра завжди виготовляється виробником зі знаком «-», тому якщо в рецепті варто значення циліндра зі знаком «+», вам потрібно буде перерахувати це значення. |
Ax (Axis) - Ось нахилу циліндра в градусах від 0 до 180, дозволяє виправити переломлення світлових променів в конкретному меридіані.
Add (аддідаціі) - різниця в діоптріях між зонами зору вдалину і зблизька, враховується для біфокальних або прогресивних окулярів і контактних лінз при корекції пресбіопії. < br>
На цьому однакові параметри закінчуються, але варто врахувати, що такий параметр як Сфера (Sph) буде мати різне значення для МКЛ і очок, особливо якщо у Вас великі діоптрії. Це пов'язано з тим що відстань до очей між лінзою очкової і контактної різний. Якщо контактна лінза одягається на око, то окуляри на перенісся, як раз це відстань і буде впливати на різницю в діоптріях Ваших рецептів на окуляри й контактні лінзи.
У рецепті на окуляри вказують DP (distantio pupillorum) - відстань між центрами зіниць в міліметрах, іноді вказується для кожного ока з теорії відносності (складаємо і отримуємо загальне значення).
У рецепті на контактні лінзи офтальмолог вказує ще один дуже важливий параметр
BC - це радіус кривизни рогівки. Цей параметр необхідний для підбору коректного радіуса кривизни контактних лінз. Він вказується на упаковці і блістері контактних лінз. Виробники випускають лінзи з радіусом кривизни: 8.4, 8.5, 8.6, 8.9, 9.0
Абревіатура Dia - це діаметр лінзи вимірює її ширину в міліметрах, від початку до кінця. Середній розмір контактних лінз між 13.5 і 15 міліметрів.
Цей параметр рідко використовується в рецептах, тому що, як правило, кожен бренд лінз має тільки одне значення діаметра.
Читаємо параметри контактної лінзи | Читаємо параметри кольорових контактних лінз |
![]() |
![]() |
Читаємо параметри торічних контактних лінз | Читаємо параметри мультифокальної контактної лінзи |
![]() |
![]() |
Чи потрібен візит до офтальмолога при зміні марки або моделі контактних лінз?
Тут загальної поради немає. Якщо ви перейшли на новий бренд і він вам підійшов, не викликаючи жодних побічних ефектів, то чи варто відвідувати офтальмолога - вирішувати виключно вам. Зазвичай до лікарів ми ходимо, якщо щось пішло не так.Але в будь-якому випадку, ми рекомендуємо перед зміною бренду або моделі лінз відвідати офтальмолога.
Річ у тому, що при переході на інші лінзи виникають відразу ряд моментів адаптації до нових лінз:
- інша посадка,
- інший матеріал лінзи,
- інша ступінь шліфування,
- інша реальна кислородопроницаемость,
- інша геометрія країв лінзи.
Чи необхідний офтальмолог при виборі кольорових лінз?
Так, радимо звернутися до офтальмолога.Причому незалежно від того, наскільки ви потребуєте корекції зору. Річ у тім, що використання контактних лінз коригує бактеріологічну мікрофлору очей - іншими словами, ви можете не здогадуватися про деякі відхилення у здоров'ї очей, а перехід на кольорові лінзи може спровокувати дискомфорт.
Хоча частіше покупці кольорових лінз звертають увагу тільки на зовнішній декоративний ефект носіння лінз. Якщо ви раніше носили прозорі лінзи, а переходите на кольорові лінзи, то вам слід знати: у кольорових лінз нижче пропускаємось кисню , обумовлена наявністю фарбувального ферменту. Це не означає, що такі лінзи вам не підійдуть - їх просто слід носити трохи за іншою схемою.
Як часто звертатися до фахівця після вибору лінз?
Часто покупці після першого візиту до лікаря і успішного придбання і початку носіння контактних лінз забувають відвідувати офтальмолога - адже все в порядку?Всім носіям контактних лінз, а особливо тим, хто думає, що економить, переношування за термінами контактні лінзи - варто запам'ятати, що офтальмолога в обов'язковому порядку слід відвідувати не рідше разу на шість місяців.
Ця періодичність викликана середньою тривалістю розвитку офтальмологічних захворювань, які під дією розчинів для лінз і зволожуючих крапель повільніше проявляються. Проблему завжди безпечніше і дешевше попередити, ніж лікувати наслідки.
На додаток до рекомендацій офтальмолога наші фахівці допоможуть вам кваліфікованої консультацією з вибору контактних лінз і супутніх товарів.
Бажаємо вам здоров'я і відмінного зору!
Джерела:
- Вісник оптометрії, 2010 №5
- Е.А. Перфільева. Алгоритм підбору контактних лінз.
- М'які контактні лінзи: практичне керівництво для фахівців/Bausch + Lomb